Powrót do strony głównej
 


Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 1700 gatunków gryzoni, co stanowi blisko połowę gatunków ssaków. Gryzonie opanowały wszystkie środowiska; budzą strach i obawę również dlatego, że występują w bliskim otoczeniu człowieka, konkurując z nim o żywność i dostępną przestrzeń. W dużych miastach szacuje się, że jeden szczur przypada na jednego mieszkańca; w krajach o cieplejszym klimacie - może byc ich więcej. W Europie liczba drobnych gryzoni myszowatych określana jest jako ok. 50.000 sztuk/km kw.
Ekspansywność gryzoni jest możliwa dzięki ich cechom biologicznym: uniwersalności pokarmowej, siedliskowej, dużej rozrodczości, zachowaniom w stadzie.

Szkodliwość gryzoni:
     - względy sanitarno-epidemiologiczne
a) przenoszą patogeny chorobotwórcze ludzi np.: leptospirozy, dżumę tyfus, brucellozę także chorobotwórcze wirusy i pasożyty,
b) przenoszą choroby zwierząt np.: salmonelozy, różyce świń.

     - względy ekonomiczne:
a) niszczą i zanieczyszczają odchodami żywność i paszę (corocznie 20% żywności wyprodukowanej na świecie jest niszczona przez     gryzonie),

b) powodują szkody w konstrukcjach budynków, w sieci instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej.
    
W 2000 roku po raz pierwszy zapytano się pracowników szpitali o występowanie gryzoni. Z uzyskanych odpowiedzi w anonimowych ankietach wynikało, że myszy występują w 56% a szczury w 37% ankietowanych szpitali. Szczury na ogół występuja przez cały rok, myszy periodycznie, najczęściej na wiosnę i jesienią.

Morfologia i biologia najważniejszych gatunków gryzoni - szkodników

Szczur śniady
(Rattus rattus)

Sierść ciemnobrunatna, koło ogona jest ciemniejsza, prawie czarna, pysk ostro zakończony, ogon dłuższy od tułowia o dł. 13-25 cm. Długość ciała 13-20 cm. Waga ok. 180g. Żywi się głównie warzywami, owocami i nasionami. Z łatwością wspina się po murach.

 
Dezynfekcja
 
Dezynsekcja
Deratyzacja
 
Zabezpieczenia
 
Encyklopedia
 
Ciekawostki
 
HACCP
 
Nasze certyfikaty i Dyplomy
 
Kontakt z nami
 

Szczur wędrowny (Rattus norvegicus)
Sierść brązowo-szara, jaśniejsza na brzuchu, ogon  gruby, krótszy od tułowia, pysk z  krótkimi  owłosionymi uszami, na tylnych łapach między palcami fałdy skórne spełniające rolę błony pływnej. Długość ciała 19-30 cm. Waga ok. 350g. Zakłada gniazda w ziemi na głębokości od 40-50 cm, które łączą się kanałami, piwnicami, biegną pod podłogami.


Mysz domowa
(Mus musculus)
Występuje w ośrodkach miejskich. Sierść koloru popielatego lub żółto-szarego, jaśniejsze podbrzusze. Waży 20-25g. Długość ciała ok. 10 cm.

Mysz polna (Apodemus agrarius)
Występuje latem w polu w pobliżu lasów, zimą przenosi się do stodół i stert ze zbożem. Grzbiet koloru rudego z czarną pręgą biegnącą środkiem od głowy do ogona, brzuch jaśniejszy białawy. Długość ciała do 12 cm.



Zwalczanie gryzoni

W ograniczeniu liczebności gryzoni ważną rolę odgrywają działania profilaktyczne, polegające na uniemożliwieniu im dostępu do wody i pożywienia, a także - odcięciu możliwości wnikania do pomieszczeń - zapewnieniu ich szczuroszczelności. W miejscach występowania szczurów i myszy trzeba wyłożyć trutki. pPowinny one być umieszczone w tzw stacjach trutek - urządzeniach zamkniętych, które umożliwiają spokojną konsumpcję trutki gryzoniom, a osobom postronnym - utrudniają dostęp do szkodliwych preparatów.
 
Materiały:
Aleksandra Gliniewicz